Boj o uranové slunce 10. 10. 2009

Air combat v Příbrami.

Naše LMK Příbram byla oslovena, zda-li bychom zvládli podzimní kolo soutěže, jako předposlední pořádané v tomto roce. Tato možnost nás nadchla, vždyt jsme opět dostali možnost vynést Příbram na vrchol modelářských akcí, tak jak ji reprezentovali již naši otcové a mnozí pamětníci. Datum vyšel na 10.října,což dávalo tušit nejistoty v předpovědi počasí. Letecký bůh,,Termoska" se ale nad námi slitoval a seslal sice mračivé nebe, ale bez deště a i s poměrně pohodovým, teplým větříkem.

Jako organizátoři jsme již v létě odskoušeli stavbu přístřeší pro rozhodčí, takže vybudovat tento prostor jsme zvládli bez problémů. K naší radosti plně vyhovoval jak rozhodčím tak závodníkům, takže naše snaha nevyšla nadarmo.

V sobotu ráno se začali objevovat první závodníci, kteří nás vytrhli z raního spánku po příjemě stráveném večeru pod nočním nebem, kde jsme po stavbě zůstali jako dozor, který je bohužel v této části světa nutný. První otočení starteru a rychlý kvíkot motoru byl jasným signálem, že závody na sebe nenechají dlouho čekat. Kluci se rozlítávali, sladili své stroje a stále jich přibívalo. Bylo fajn, že přijeli kluci i z druhého konce republiky.  

Samotné závody začali asi v 10 hodin a létalo se po 7 závodnících v každém kole. Boje byly urputné, piloti byly skušení ostřílení borci, takže bylo opravdu na co koukat, pilotáž byla na špičkové úrovni, strategie klukům taky vycházela, takže během závodů bylo k vidění pár skvělích seků, kdy na křídlech zůstávali vlající stuhy, ale také sem tam nějaké ty bojové šrámy a srážky, kde i náš ostřílený borec měl smůlu, protože při jednom ostrém útoku došlo k rozlomení křídel jeho stroje. Naštěstí má každý ze soutěžícíh i náhradní stroje, bez kterých ani nemá smysl na závody tohoto druhu vůbec jezdit. Všude přítomný adrenalin a jekot nabroušených třechapůlek se rozléhal krajinou, kola ubíhala a přišlo na řadu také finále.

Kluci létali s vervou a všechna dosažená vítěztví byly odměněny formou úhledně zpracovaných diplomů, pěknými poháry pro vítěze, kde po vyhlášení vítězů, čekalo na všechny točené pivo a občerstvení v podobě třech druhů klobásek a různých doplnku ,,tábornické stravy" kde také nechyběl teplý čaj a kafe, které většině přišlo vhod, protože celé závody byly opravdu ve znamení souhry všech zůčastněných, kdy nedocházelo k prodlevám a vše probíhalo v pohodě ke spokojenosti závodníků i pořadatelů.

Všichni přítomní borci, byly pohodový lidé, dokonce jsme byly pochváleni za průběh akce a za to, že se všem zůčastněným u nás líbilo a slíbili účast i příští rok. Dále bych chtěl osobně vznést díky ,,ženě v akci" Dáše, za pomoc rozhodčím, při práci na PC, Vojtěchu Kuchařovi za lešení na stavbu přístřešku, našemu předsedovi klubu Ludkovi Raisovi a všem zůčastněným, kteří také přidali ruku k dílu. Pevně věřím, že příští rok se vše ponese ve stejném duchu, nebo spíše ještě lepší kvalitě této soutěže a pomůže i víc našich domácích, aby vše probíhalo snadněji než letos.

    Děkuji všem za účast - David Veselý.